Najzaujímavejšie miesta na Slovensku

Pýšiť sa môžeme nie len krásnymi horami, mohutnými kostolmi, prekrásnymi jazerami. Nájdu sa však aj zvláštne miesta, ktoré by sme mali navštíviť, hlavne ak počas leta radi cestujeme.

Abend in Florenz

Máte radi Žilinu? Ak áno, vedeli ste, že pod mestom sú katakomby a sú prístupné verejnosti? Ak ste odpovedali áno, táto informácia vás teda neprekvapila. Ak ste odpovedali nie, nechajte sa navnadiť atmosférou, ktorá tam panuje dodnes. Najskôr v nich pochovávali ľudí, potom tam svoje miesto našli potraviny, inokedy boli útočiskom pre židovské deti. Ak by katakomby vedeli rozprávať, isto by nás zaujali nejedným príbehom. Nachádzajú sa pod Mariánskym námestím a pochádzajú z 15.storočia. Sú bohato rozvetvené a obrovské svojou rozlohou. Niektoré uličky sú dokonca zasypané, takže možno je za nánosom ukrytá ďalšia spleť uličiek. Dnes sa o katakomby stará mužská rehoľa Rád menších bratov kapucínov. Pozrieť si ich môžete so sviečkou v ruke, so svetlom na čele alebo s osvetlením.

Ak niekto povie mesto Levoča, každému napadne Oltár majstra Pavla. Akvšak to nie je jediný skvosť, ktorý by ste mali v Levoči vidieť. Raritná kultúrna pamiatka je Klietka hanby, ktorá dnes stojí pred radnicou. Pôvodne bola majetkom rodiny Probstnerovcov, stále v parku pri nemocnici. Od 30.rokov stojí tam, kde ju nájdete aj dnes. Pôvodné využitie je všetkým známe. Verejne vás v klietke mohli vystaviť za menšie priestupky, za previnenie proti dobrým mravom. Svojich „päť minút slávy“ ste tu mohli stráviť za ohováranie, opilstvo či hýrenie. A vaši spoluobčania na vás mohli dokonca aj pľuť.

Anglická záhrada na Slovensku? Aj to je možné. Zámocká záhrada v Hlohovci nie je len miestom oddychu a relaxu, no aj domovom francúzskych terás, ktoré nájdeme okrem iného aj v Anglicku. Mohutné platany, lipy, gaštany či borovice, takú rozmanitú flóru nevidieť každý deň. V dolnej časti parku sa môžete okúpať či si zahrať minigolf, v hornej zase príjemne relaxovať alebo si urobiť piknik. Záhradu dal vybudovať gróf Erdody, avšak chráneným miestom je kvôli skvostnej 130 ročnej Borovici lesnej, 160 ročnému Buku lesnom a najstarším obyvateľom je 200 ročný Platan javorolistý. Ak chcete načerpať energiu, určite sa v tejto záhrade zastavte.

 

FOTO: lofik / Dollar Photo Club