Prečo si Slováci nevážia pamiatky?

Prečo si Slováci nevážia pamiatky?

Namiesto vzácnych pamiatok nové garáže, obchodné centrum alebo fabrika. Toto je realita na Slovensku! Aj keď je naša krajina bohatá na prírodné a stavebné pamiatky, osudy mnohých z nich sú nejasné. Dennodenne prichádzame o mnohé z nich. Trend na Slovensku je bezohľadne ich zničiť, zbúrať a postaviť na ich miesto niečo nové. Je to viac ako poľutovaniahodné, ale taká je pravda.

Podobne je na tom aj mesto Bratislava, kde skončia vzácne pozostatky rímskych budov pod miliónovými garážami. Čo je paradoxom, sú to garáže pre poslancov, ktorí by mali byť pre Slovákov príkladom.

Skutočnosť je takáto a pomedzi múry staré dvetisíc rokov chodia robotníci v helmách a ťažké stroje. Aj keď Národná rada tvrdí, že pamiatky ochráni, archeológovia sú presvedčení o opaku.

place centrale de Bratislava

Čudujú sa aj naši susedia

Aj Rakúšania sa divia nad našim prístupom a úctou k pamiatkam. Pýtajú sa, či nemáme iné miesto na garáže ako práve na historických pamiatkach. Pritom garáže tam už sú, len sú vyradené z prevádzky kvôli údajnému zatekaniu. Poslanci tvrdia, že im kvôli tomuto problému zakázali v nich parkovať, no kancelária to popiera. Je vôbec možné, aby sme si vedome ničili tak krásne mesto? Pred týmto nezmyselným rozhodnutím archeológovia dôkladne preskúmali vzácnu oblasť. Boli presvedčení, že našli najvýznamnejšiu rímsku stavbu na keltskom území severne od Álp. Pravdepodobne si túto stavbu dali postaviť mocnári rímskymi stavebníkmi. Stavba pochádza z prvého storočia nášho letopočtu. A aj zahraniční odborníci sú ňou ohúrení. Tvrdia, že je na úrovni nálezísk v západnej Európe.

Okrem iného tu našli  devätnásť zlatých a strieborných keltských mincí, biatekov a nonnosov. Výnimočnou je aj použitá pestrofarebnú rímska dlažba.

Prečo si človek neváži pamiatku takéhoto kalibru sa nedá pochopiť. Namiesto histórie tu budeme mať železobetónové podzemné garáže. Príbeh vzácneho rímskeho osídlenia spečatí garáž s 222 parkovacími boxmi. Bratislava však nie je jediná, ktorej slovenská tradícia, dedičstvo a história akosi uniká. Pred časom bolo na tom podobne napríklad mesto Žilina, ktoré už nadobro stratilo pôvodný historický vzhľad a medzi dobovými budovami vyrástli atypické giganty. Hoci sa aj jedna skupina snaží staré pamiatky rekonštruovať a uchovávať, jej práca je znehodnotená pod tlakom ignorancie druhej strany.

Zdroj: pluska.sk

Foto: dollarphotoclub.com